Vi vil arbejde sammen om at styrke alle børns lyst til at lære mere gennem et øget fokus på børns måde at lære sig noget nyt på.
Af Børn og unge-chef René Bugge Bertramsen, Århus Kommune
10.000 medarbejdere i Børn og Unge i Århus Kommune får mulighed for i løbet af de næste fem år dels at få indsigt i egen læringsstil, dels at udvikle kompetencer så de er bedre rustet til at arbejde med processer omkring det enkelte barns læringsstil og læringsstrategi.
Learning Styles
Læringsstile blev landskendt og jordnært med tv-udsendelserne ”Plan B” og ”Skolen - verdensklasse på 100 dage”. Begrebet er en fordanskning af det amerikanske begreb ”Learning Styles”, som især de amerikanske professorer Rita og Kenneth Dunn har forsket i. Dunn og Dunn har udarbejdet en model over, hvilke stimuli der har betydning for vores måde at lære på. Det er en model, der indeholder fysiske, emotionelle, sociologiske, fysiologiske og psykologiske elementer. Erfaringerne viser, at når først vi har fundet frem til, hvordan børn og unge hver især bedst lærer, så fremmes deres lyst til at lære.
Ved at arbejde mere differentieret med børnene og de unge giver vi dem altså mere lige muligheder for at trives og for at lære. Børnenes livskvalitet i skolen vil vokse - og det samme vil deres læring og dermed øges deres muligheder for videre uddannelse. Begge dele er afgørende for børnene og de unge - og i sidste ende også for samfundets udvikling og økonomi.
Den almene kompetenceudvikling:
Den flerårige indsats i Århus består af en bred almen kompetenceudvikling og et pilotprojekt.
Alle medarbejdere på skoler, 0-6 års institutioner og FU - området vil blive tilbudt at deltage i et uddannelsesforløb, der omfatter to dele. Den ene del er en netbaseret test, hvor den enkelte medarbejder får tegnet sin egen læringsstilprofil. Den anden del er et heldagskursus, hvor medarbejderne i større grupper lærer at bruge læringsstile i praksis.
Pilotprojektet:
Der lægges op til, at i alt 12 institutioner skal deltage i pilotprojektet, og konkret tænkes der på fire dagtilbud, fire skoler og fire fritids- og ungdomsskoler.
I pilotprojektets institutioner deltager alle medarbejdere i kompetenceudviklingen, og der arbejdes med anvendelsen af læringsstile i klasseværelset, på legepladsen og i skolegården. To medarbejdere fra hver pilotinstitution får mulighed for at komme på det officielle certificeringskursus i New York. Kurset bygger på Dunn og Dunns teorier, og de certificerede medarbejdere skal fungere som ressourcepersoner i forhold til det videre forløb.
Videnscenter for Pædagogisk Udvikling vil bidrage til en systematisk opsamling af erfaringer og støtte til videndeling blandt andet gennem udveksling af undervisningsmaterialer.
(Artiklen har været bragt i SKOLEN 8 2008)


